Kategoriler
Günde 5 kayısı yerseniz ne olur

Günde 5 kayısı yerseniz ne olur

09.08.2018
Mucize meyve kayısı, yaşadığımız çağda sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş kişilerin en sevdiği ve en sağlıklı yiyecekler arasına girmiştir. Bu doğal şifalı meyvenin bilinen birçok tedavi edici özelliği arasında kabızlığı, çeşitli cilt sorunlarını, kas gerilmesini, kulak ağrısını, hazımsızlığı ve daha pek çok rahatsızlığı iyileştirmesi başta geliyor.

Mucize meyve kayısı, yaşadığımız çağda sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş kişilerin en sevdiği ve en sağlıklı yiyecekler arasına girmiştir. Bu doğal şifalı meyvenin bilinen birçok tedavi edici özelliği arasında kabızlığı, çeşitli cilt sorunlarını, kas gerilmesini, kulak ağrısını, hazımsızlığı ve daha pek çok rahatsızlığı iyileştirmesi başta geliyor. Kayısı içerinde A, B2, B3 ve C vitaminleri ve doğal şekerlerce de zengindir. Bu meyve, biraz asidik yapıda olup suyunu çıkarmaktansa başka şeylerle karıştırmaya daha uygundur. Çok düşük kalorilidir, fakat bol miktarda sağlıklı besinlerle donatılmıştır.

Pakistan’ın yüksek dağlık bir kesiminde, yaklaşık 15,000 nüfuslu büyük bir köy varmış. Etnologlar, bu dağlık yerde insanların çok sağlıklı ve aktif olduğunu; en gelişmiş şehirlerde yaşayan modern insanların çoğundan çok daha uzun yaşadıklarını keşfetmişler. Elbette, temiz dağ havası gibi faktörler uzun ömürde çok önemli bir rol oynasada etnologlar, bu insanların beslenmelerinin %60’ını taze veya kuru kayısının oluşturduğunu, tahıl ve sebzelerin de tamamlayıcı olduğunu görmüşler. Bilim adamları kayısının uzun ömür ve sağlıkla bağlantılı başta gelen meyvelerden olduğuna artık eminler, çünkü kayısı diğer meyvelere kıyasla 10 kat daha fazla magnezyum içeriyor. Ayrıca, kayısı cilt bakımındaki temel yağlardan biri olan kayısı çekirdeği yağını üretmek için de kullanılıyor.

İster taze ister kuru olsun düzenli olarak kayısı tüketmenin sayısız faydası bulunur. Ünlü Türk hekimi ve şifacı İbn-i Sina, bu mucizevi meyvenin tedavi edici özelliklerini “Tıbbın Kanunu” adlı ünlü kitabında yazmıştır.

Günde beş kayısı yerseniz ne olur

Kayısı suyu, kalsiyum ve demir bileşenlerinin mükemmel kaynağıdır. İşte bu nedenle hamile kadınlara ve küçük çocuklara çokça tavsiye edilir. %100 kayısı suyundan bir bardak içmek, günlük karoten ihtiyacımızı karşılamaya yeter.

Kayısı, anemi hastalığı olan insanlara da çok faydalıdır. Sadece 100 gram taze kayısı yemek, kan akışı üzerinde 250 gram taze karaciğer yemekle aynı etkiyi yapar.

Günde enaz beş kayısı, şifalı doğal meyve olarak, tüm çocuklara ve yaşlılara tavsiye edilir.

Özellikle kuru kayısı, özellikle aritmi (kalp atım düzensizliği) gibi kalple ilgili sorunlardan şikayetçi insanlar için gerekli olan potasyum karbonatça zengindir.

Kayısının sağlığa faydaları arasında, yüksek oranda magnezyum ve fosfor içermesinden dolayı, beyin fonksiyonlarını iyileştirmesi de yer alır.

Magnezyum, ayrıca tansiyonu çok etkili bir şekilde normale getirmeye yardımcı olabilir.

Görme gücümüzdeki olumlu etkileri, bu meyvenin bir başka sağlık faydasıdır. Kayısı iyi oranda A vitamini içerdiğinden görme gücünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Kayısı suyu, midedeki artan ekşimeyi geçirmek için olduğu gibi kolit (kalınbağırsak iltihabı), flatulans (şişkinlik) ve bakteriyel dengesizlik belirtilerini gidermek için de kullanılabilir.

 Ağız içinde yaşanan yaraların oluşumunu da engelleyen kayısı aynı zamanda mideden kaynaklı oluşan ağız kokusunu da engeller. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirerek kanserli hücrelere karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemi sorunları ile bağlantılı ağrıları rahatlatmak için özel bir tür kayısı çayı içilmesi önerilmektedir.

 Kayısı muhteşem bir idrar söktürücüdür ve bu özelliğinden en fazla faydayı sağlamak için günde 6-7 kez bir bardak kayısı suyu içilmesi tavsiye ediliyor.

Sizde doğal yollarla üretilmiş içinde hiçbir katkı maddesi olmayan kuru kayısıyı Buradan satın alabilirsiniz.