Kategoriler
Gasefe Tatlısı

Gasefe Tatlısı

15.07.2018
Erzincan yöresinde oldukça fazla yemek ve tatlı çeşitleri vardır. Doğu yemekleri oldukça zor ve zahmetlidir.Erzincan yöresine ait olan gasefe tatlısı hem pratik hemde çok lezzetlidir.

Gasefe tatlısı kayısıdan yapılan oldukça kolay bir tatlı tarifidir. Gasefe tatlısı yapılırken tek dikkat edilmesi gereken nokta kayısının kuru olmasıdır.  Gasefe tatlısı tarifini en kolay şekilde anlatalım. 

 
Erzincan Usulü Gasefe Tatlısı Tarifi
 
Malzemeler

Yarım kilo kuru kayısı isterseniz Buradan satın alabilirsiniz.

3-4 kaşık tereyağı

1 su bardağı ceviz

Hazırlanışı; Bu tatlı tarifinde en önemli kural, kayısıların kuru olması ve mevsiminde toplanmış ve uygun şartlarda kurutulma işlemi yapılmış olması gerekir. Kuru olan kayısı temiz bir şekilde yıkanır ve derin bir tencere içine alınır. 1-2 bardak su eklenen kayısı bir gece bu şekilde tencere içinde suda bekletilir.Ertesi gün kayısıların suyu süzülür ve ocağa alınır. Kısık olan ateşte yaklaşık 9-10 dakika kadar pişirin. Başka bir tavada tereyağo eritilir. Kayısı bir tabağa servis için alınır ve üzerine tereyağı gezdirilir. İsterseniz (Erzincan yayık tereyağını Buradan satın alabilirsiniz)Cevizler kayısı üzerine bol bol serpiştirilir servis yapılır. Mis gibi gasefe tatlısı hazır. Şimdiden Afiyet olsun.